Aktuálně
- 1.3.2020 08:23
Blahopřejeme! - 28.2.2020 07:54
Blahopřejeme! - 23.2.2020 07:29
Nepřehlédněte! - 23.2.2020 07:26
Příští rok bude olympiáda u nás - 21.2.2020 16:30
Buďte opatrní... - 18.2.2020 07:37
Bude dělat rozbory vody... - 18.2.2020 07:34
Prohlédněte skříně, sklepy - 13.2.2020 08:28
Canisterapii zavedli s úspěchem i v prostějovské nemocnici... - 13.2.2020 08:25
Nechcete si popřát a políbit se na Kosíři? - 10.2.2020 06:53
Zaplatit je musíme do konce června
Názory
Dne 30. září 1452 byla vytištěna první kniha na světě – německý knihtiskař Johannes Gutenberg vytiskl latinskou Bibli nákladem 180 kusů. Johannes Gensfleisch, řečený Gutenberg, byl vynálezce technologie mechanického knihtisku pomocí sestavovatelných liter. Důsledkem rozšíření jeho objevů byla masová produkce knih a přelom v možnostech šíření informací. Svůj vynález uskutečnil bez znalostí tiskových technologií Dálného východu. Tisk 42řádkové bible (tj. se stranami o 42 řádcích textu) byl nejslavnějším Gutenbergovým podnikem. Probíhal buď na pergamen, nebo papír. Dvousloupcový text napodoboval jak rozvržení, tak písmo rukopisů. Gutenberg zvládal tisk dvěma barvami – červenou a černou, ilustrace a iniciály doplnil po dokončení tisku iluminátor. Dodnes se zachovalo 36 papírových a 12 pergamenových úplných výtisků a mimo ně ještě množství zlomků.
Příjmová část rozpočtu kapitol správa a nakládání s majetkem města a správa a údržba majetku města bude navýšena o nemalé finance. Současně dochází k navýšení stavu rezerv města. Do městské kasy tak přibude celkem 4 368 357 korun.
Dne 29. září 1829 byl v Londýně založen Scotland Yard. New Scotland Yard (často označovaný jen jako Scotland Yard či The Yard) je jméno velitelství Metropolitní policie, která působí na území Velkého Londýna (s výjimkou London Citysamotného). Nachází se ve dvacetiposchoďovém úřednickém bloku podél Brodwaye a Victoria Street ve Westminsteru, asi 450 metrů od Westminsterského paláce. Scotland Yard byl založen 29. září 1842 v ulici Whitehall a důvěrně jej znají především čtenáři detektivek.
Orel mořský, čejka chocholatá a možná i první severské husy. Nejen tyto druhy ptáků budou moci zájemci v sobotu 30. září pozorovat na Hradeckém rybníku v Tovačově na Přerovsku. Uskuteční se zde totiž tradiční Evropský festival ptactva.
Dne 28. září 935 (event. 929) byl ve Staré Boleslavi zavražděn kníže Václav svým bratrem Boleslavem I. a jeho společníky. Václav byl český kníže a světec, který je hlavním patronem Čech a Moravy a symbol české státnosti. Podle pověsti byl vychováván svou babičkou svatou Ludmilou a vzdělával se na Budči. Jako kníže, po porážce saským králem Jindřichem Ptáčníkem, dokázal zachovat suverenitu českého státu a založil chrám sv. Víta, hlavní kostel knížectví. Byl zavražděn ve Staré Boleslavi, sídle svého bratra Boleslava, který díky tomu převzal vládu. Po smrti začal být Václav uctíván jako svatý pro svou v legendách mu připisovanou zbožnost (vlastnoruční pěstování vína a obilí pro svaté přijímání, péči o chudé, otroky a vězně, stavění kostelů, kácení šibenic, ničení pohanských svatyní ap.) a posmrtné zázraky. Svatý Václav je prvním svatořečeným českého původu, příslušníkem první dynastie panovníků – rodu Přemyslovců, symbolem české státnosti a patronem České země. Je jedním z nejoblíbenějších českých svatých, mučedník, postava, jejíž tradice sehrála velmi důležitou úlohu v emancipaci českého státu a přemyslovské dynastie v rámci křesťanské Evropy. Svatý Václav je jediným českým světcem, jehož svátek je součástí celosvětového kalendáře římskokatolické církve.
Cílem průzkumu je získat dosud chybějící informace o rodinných a společenských vazbách obyvatel ČR.
Dne 27. září 1540 stvrdil papež Pavel III. bulou Regimini militantis ecclesiae jezuitský řád. Tovaryšstvo Ježíšovo (Societas Iesu, hovorově jezuitský řád nebo jezuité) je jeden z největších a nejvýznamnějších řeholních řádů římskokatolické církve. Založen byl sv. Ignácem z Loyoly roku 1534. V roce 1773 jej sice papež Klement XIV. na nátlak evropských panovníků zrušil, řád ale fakticky nikdy zcela nezanikl a v roce 1814 jej papež Pius VII. celosvětově obnovil. Jeho členové se nazývají jezuité. V současné době má řád přibližně 20 200 členů. Na území České republiky působí Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Tovaryšstvo Ježíšovo je mužský řád bez paralelní ženské větve, určitou podobnost ale lze nalézt u samostatných ženských řeholních společenství. Jde zejména o kongregace Anglických panen či sester Sacré-Coeur. V Česku působí Anglické panny a také poměrně mladá Společnost sester Ježíšových s několika desítkami členek. Jedinou ženou, která kdy byla do řádu přijata, ovšem jen do nižšího stupně bez složení řeholních slibů, byla španělská infantka Jana Španělská, dcera císaře Karla V. a osobní přítelkyně Ignáce z Loyoly; její příslušnost k řádu však byla chována v přísném utajení.