Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

Názory

Stalo se 31. srpna
31.08.2017 07:09

Dne 31. srpna 1888 začal v Londýně řádit Jack Rozparovač. Jack Rozparovač je přezdívka, kterou získal sériový vrah působící v převážně chudé čtvrti Whitechapel a v přilehlých částech Londýna v druhé polovině roku 1888. Jack byl takto pojmenován na základě dopisu pro Central News Agency, jenž údajně pocházel od osoby, která se k vraždám přihlásila. Legendy obklopující řádění Jacka Rozparovače se staly kombinací právoplatných historických výzkumů, konspiračních teorií i folklóru. Nedostatek důkazů k získání identity pravého vraha dovolil Ripperologům (termín používaný k označení autorů, historiků a amatérských detektivů, kteří se zabývají tímto případem) obvinit velkou škálu jedinců z vražd spáchaných Jackem Rozparovačem. Noviny přispěly k dalekosáhlé a věčné slávě vraha díky autentickým reportážím, které bez skrupulí vyjevovaly hrůzu jeho činů a selhání policejních složek, kterým se nepodařilo vraha dopadnout. Není bez zajímavosti, že vrah policistům často utekl pouze „o fous“. Jeho oběťmi byly ženy, které si vydělávaly na živobytí prostitucí. Typické Rozparovačovy vraždy byly spáchány na veřejných, nebo alespoň částečně veřejných místech. Vrah nejprve oběti prořízl hrdlo a poté zohavil její mrtvolu. Někteří lidé věří, že vrah nejprve svoji oběť zaškrtil, aby ji utišil. Fakt, že některé oběti měly vyříznuté vnitřnosti, vedl k poznatku, že vrah měl nejspíše nějaké znalosti z anatomie a vyznal se v chirurgii. Příběh tohoto sériového vraha zaujal mnoho spisovatelů (např. Arthura Conana Doylea), později se dočkal i mnoha filmových, televizních či dokonce muzikálových zpracování.

31.08.2017 07:07

Z dovolenkových resortů, hřišť, koupališť či z bezprostředního okolí svého domova se děti s novým školním rokem vrací také na silnice s mnohdy zvýšeným provozem. Zvláště na začátku školního roku jsou děti vystaveny většímu riziku, protože navyklé na prázdninový režim nejsou dostatečně pozorné a koncentrované.

30.08.2017 07:23

Dne 30. srpna 1873 objevila rakousko-uherská polární expedice vedená Juliem von Payerem a Carlem Weyprechtem souostroví nazvané země Františka Josefa. Jde o souostroví v Severním ledovém oceánu, na severním okraji Barentsova moře a také o nejsevernější část Evropy – mys Fligelyna Rudolfově ostrově se nachází na 81° 51′ s. š. (920 km od severního pólu). Souostroví není trvale obydleno. Je tvořeno 192 ostrovy s celkovou plochou asi 16 134 km². Od západu k východu měří 375 km a od severu k jihu 234 km. Největším ostrovem je Jiřího země s rozlohou 2 741 km². Ostrovy jsou silně zaledněné. Mezi největší ledovce na ostrovech patří Tyndallův ledový příkrov (Wilczekova země), Větrný ledový příkrov (ostrov Grahama Bella) a Moskevský ledový příkrov (Hallův ostrov). Ale - prvním člověkem, který Zemi Františka Josefa objevil a vystoupil na ni, byl vlastně norský kapitán Rennbeck z Hammerfestu v roce 1865. Vzhledem k tomu, že o svém objevu nikoho neinformoval, je za objevitele považována zmíněná rakousko-uherská polární expedice Carla Weyprechta. Jednalo se však o soukromou expedici, a proto se souostroví nestalo součástí Rakouska-Uherska. 

30.08.2017 07:21

Příležitost prožít společné nezapomenutelné chvíle nabízí dětem a jejich rodičovskému doprovodu Městské divadlo v Prostějově, které již po osmé pořádá předplatné Čtyřlístek. V tomto abonmá uvidí malí diváci rozverné představení Opice Žofka Městského divadla Zlín, poetickou inscenaci O Květušce, zahrádce a babici Zimici z Hrubínova Špalíčku veršů a pohádek v nastudování Slováckého divadla Uherské Hradiště či muzikál Zlatovláska Těšínského divadla Český Těšín. V nabídce nechybí ani dětmi milovaný pořad Michala Nesvadby.

29.08.2017 07:30

Dne 29. srpna 1533 byl popraven španělskými conquistadory vládce Inků Atahualpa. Atahualpa (kečuánsky Atawallpa) byl poslední neomezený císař Tahuantinsuyu neboli Incké říše. Stal se císařem po poražení svého mladšího nevlastního bratra Huáscara v občanské válce po smrti jejich otce, inky Huayna Capaca, na infekční nemoc, kterou byla buď malárie nebo pravé neštovice. Během občanské války Španěl Francisco Pizarro zkřížil jeho plány. Zajal Atahualpu a použil jej pro kontrolu Incké říše. Nakonec Španělé Atahualpu popravili a ukončili tak Inckou říši. Atahualpa byl synem Huayna Capaca a Shyri (Quitské královny), jako princezna zvané Pacha. 

29.08.2017 07:28

Městská policie Prostějov v rámci Programu prevence kriminality ve městě Prostějově pro rok 2017 začne od 1. září 2017 zdarma značit jízdní kola a invalidní vozíky syntetickou DNA. V letošním roce bude označeno 200 jízdních kol a invalidní vozíky dle zájmu. První značení se uskuteční 4. září.

28.08.2017 08:08

Dne 28. srpna 1749 se narodil Johann Wolfgang von Goethe, německý básník, prozaik, dramatik a politik. Vystudoval práva. Působil krátce jako právník, později byl dvorním radou a ministrem státní správy Sasko-výmarského vévodství. Jako mladý se seznámil s Johannem Gottfriedem Herderem, toto přátelství ovlivnilo jeho tvorbu. Goethe hodně cestoval, při návštěvě Itálie a tehdy samostatné Sicílie se seznámil s antikou, kterou pokládal za vrchol kultury. Antické Řecko považoval za nedostižný vzor. Ve vyšším věku velmi často navštěvoval Čechy, zvláště západočeská lázeňská místa, zprvu především Teplice a Karlovy Vary. Později si oblíbil Mariánské Lázně, kde se také v roce 1821 seznámil se svou poslední láskou Ulrikou von Levetzow. Goethe se stal již během svého života slavným básníkem a dramatikem uznávaným nejen v Německu.

Další články:

 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce