Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

Názory

Stalo se 31. července
31.07.2017 08:01

Dne 31. července 1459 bylo Jiřímu z Poděbrad uděleno v Brně císařem Fridrichem III. České království v léno. Jiří z Kunštátu a Poděbrad byl od roku 1458 po zvolení českou šlechtou až do smrti roku 1471 český král. Stal se jediným českým panovníkem, který nepocházel z panovnické dynastie, ale z panského stavu domácí šlechty. Po něm vládli již pouze králové z cizích dynastií. Důvodem Jiříkovy volby českým králem byla skutečnost, že si česká kališnická šlechta přála zachovat dosud platné výdobytky husitské revoluce, to znamená především přijímání pod obojí. Proto musela do svého čela postavit „husitského krále“ (toto označení je nutno chápat jako král umírněných husitů). Za pomoci úplatků a slibů, ale také výhrůžek a nátlaku dosáhl toho, že mu své hlasy dalo také české katolické panstvo. Jiříkova zvolení se ale nezúčastnili zástupci vedlejších (katolických) zemí Koruny české. Nový král svědomitě dodržoval basilejská kompaktáta. Zároveň se snažil o poklidné soužití většiny kališnického obyvatelstva s katolickou menšinou. Nábožensky snášenlivý byl i v osobním životě. Jiří se stal úspěšným panovníkem, který vzbuzoval respekt u mnohých doma i za hranicemi království. Od začátku své vlády se však musel vyrovnávat s obtížným mezinárodně politickým postavením – výraznou většinou učené Evropy i domácími odpůrci byl považován za husitského kacíře a povýšence nízkého původu, který se zmocnil panovnického trůnu neprávem.

31.07.2017 08:00

Město Prostějov připravilo pro uživatele mobilních telefonů aplikaci „Moje město v mobilu“. Najdete ji na webových stránkách v sekci „VOLNÝ ČAS - MOBILNÍ APLIKACE PROSTĚJOVA“.

30.07.2017 06:45

Dne 30. července 1419 přišla první pražská defenestrace. První pražská defenestrace je událost z neděle 30. července 1419, kdy byli protihusitští novoměstští radní zabiti svržením z okna radnice. Událost je považována za počátek husitských válek. Násilný převrat byl zřejmě předem plánován, protože do chrámu Panny Marie Sněžné se mnoho stoupenců Jana Želivského dostavilo ozbrojeno. Po kázání se jím vedený dav odebral před Novoměstskou radnicí, kde na radních pod vedením purkmistra Jana Podivínského požadoval propuštění vězněných stoupenců přijímání podobojí. Někteří konšelé byli po útoku na radnici vyhozeni okny a krutě ubiti. Dle svědectví Vavřince z Březové se útoku na radnici zúčastnil Jan Žižka. Zpráva o zabití jím dosazených konšelů dostihla krále Václava IV. na Novém hradu a vyvolala u něj záchvat hněvu, se kterým bývá spojována jeho smrt o několik týdnů později. Událost je ztvárněna ve filmu Jan Žižka, druhém dílu Vávrovy Husitské trilogie.

30.07.2017 06:40

Pondělí

V prvním prostějovském bezobalovém obchodě s názvem Bez Obalu v srdci Hané to voní nejen ovocem a bylinkami, ale už i dřevem. Dorazily zbrusu nové police, které toho hodně unesou! Aktuálně už obchod, ač malý, stačil pojmout téměř 90 různých položek, které je možné zvážit a nasypat do vlastních přinesených nádob, krabiček či pytlíků. „Naše zajímavosti? Zcela první produkt v obchodě bylo konopné semínko z Orlických hor, poslední jsou na objednávku pro náš obchod čerstvě namleté mouky z ekofarmy Požaha a Pohankového mlýna z Frenštátu pod Radhoštěm. Obchod se prozatím soustředí pouze na kvalitní jídlo, do budoucna plánuje také stáčenou drogerii. Vše záleží na zájmu Prostějovanů o ekologický způsob nakupování," říká jedna ze zakladatelů prostějovského bezobalu. „S manželem připravujeme příjemné prostředí, ve kterém se budou naši zákazníci cítit dobře a odnesou si nejen zboží, ale k tomu i dobré rady a doporučení," dodává. Přijďte si tedy prohlédnout koncept zcela nového ekologického nakupování, otvírá se 1. srpna v 10 hodin, Kravařova 8, Prostějov.

29.07.2017 08:06

Dne 29. července 1817 bylo v Brně na Zelném trhu založeno Moravské zemské muzeum. Moravské zemské muzeum je druhá nejrozsáhlejší a druhá nejstarší muzejní instituce v Česku a zároveň největší a nejstarší muzeum na Moravě. Bylo založeno v Brně dekretem císaře Františka I. jako Františkovo muzeum. Sbírkový fond muzea tragicky poznamenal 22. duben 1945, kdy velké množství předmětů z muzejních sbírek padlo za oběť požáru zámku v Mikulově, kam byly těsně před tím převezeny do - jak se ukázalo, pouze zdánlivého - bezpečí před blížící se frontou. V současné době se v jeho sbírkách nachází přes 6 milionů předmětů z různých přírodovědných a společenskovědních oborů (antropologie, archeologie pravěká i středověká, botanika, teatrologie, entomologie, etnografie, geologie, genetika, historie, mineralogie, muzikologie, paleontologie, zoologie). K nejznámějším patří např. Věstonická venuše. 

29.07.2017 08:04

Vedení města využije dotační výzvu ministerstva a podá žádost o dotační peníze. Postup již radní schválili a odsouhlasili rozšíření projektového záměru.

28.07.2017 07:11

Dne 28. července 1794 proběhl takzvaný Thermidorský převrat, kdy byl popraven Maxmilián Robespierre společně s dalšími jednadvaceti přívrženci, který ukončil vládu teroru za Velké francouzské revoluce. Moc po převratu získala velká buržoazie, kterou zastupovalo direktorium a země poté v srpnu 1795 dostala novou ústavu, která měla revoluci ukončit. Maximilien François Marie Isidore de Robespierre byl francouzský advokát, poslanec Národního shromáždění, významný jakobín a představitel jakobínského revolučního a politického teroru. V roce 1793 se Robespierre, lidem zvaný Neúplatný, stal vůdčí postavou Výboru pro veřejné blaho a získal si velkou popularitu mezi lidem jako nekompromisní stoupenec revolučního teroru, nutného k potření roajalistického odboje doma i k vítězství Francie nad cizími interventy včetně římsko-německého císaře. V čele Výboru rozpoutal hrůzovládu, která zahrnovala mimo jiné masové vraždění politických oponentů. Boj se postupně rozpoutal i mezi jednotlivými frakcemi jakobínů a Robespierre se obrátil také proti svým bývalým nejbližším spolupracovníkům Georgesu Dantonovi a Jacquesu-Reném Hébertovi. Nakonec se však jím rozpoutaný teror obrátil i proti samému Robespierrovi – poté, co ztratil podporu veřejnosti, byl po thermidorském převratu v jakobínské straně 27. července 1794 zatčen a o den později spolu se svými stoupenci a bratrem Augustinem popraven gilotinou na pařížském náměstí Revoluce. Dodnes zůstává Robespierre kontroverzní postavou.  

Další články:

 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce