Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

Názory

Stalo se 31. května
31.05.2017 07:39

Dne 31. května byl Jan Nepomucký prohlášen za blahoslaveného. Jan působil od roku 1369 jako veřejný notář v Praze, poté jako hlavní písař a později jako generální vikář pražského arcibiskupa. Boj o obsazení místa opata kláštera v Kladrubech byl zřejmě důvodem jeho uvěznění a mučení, kterému podlehl. Kult svatého Jana Nepomuckého je neodmyslitelně spjat s českým barokem.

31.05.2017 07:38

Před pár dny se v Loučanech uskutečnilo historicky šesté udílení "Hanáckyho stavovskyho gléto", které se konalo pod záštitou Františka Jury, náměstka hejtmana Olomouckého kraje.

30.05.2017 07:15

Dne 30. května 1434 došlo k bitvě u Lipan. Vojáci ultrakvisticko-katolické aliance v čele s Divíškem Bořkem z Miletínka zde drtivě porazili polní vojska sirotčího a táborského svazu, tvořící páteř radikálního křídla husitského hnutí. V boji padl i vůdce radikálů Prokop Holý, nejvlivnější husitský politik. Bitva předznamenala ukončení občanské války v zemích Koruny české.

30.05.2017 07:12

Housenky předivky zhoubné si pochutnávají na listnáčích podél smržické naučné stezky. Dopřávají si zejména listy střemchy, na které z vláken spřádají hnízda. V nich se za několik dní zakuklí. Počátkem léta vylétnou drobní bílí motýlci s černými tečkami na křídlech.

29.05.2017 08:12

Dne 29. května 1453 Turci v čele se sultánem Mehmedem II. dobyli Konstantinopol – zanikla Byzantská říše. Konstantinopol byla založena již v 7. století před naším letopočtem jako obec Byzantion. Římský císař Konstantin I. Veliký ji 11. května 330 nechal vysvětit a přejmenovat na Constantinopolis. Vedle Říma se stala druhým hlavním městem Římské říše. Po jejím rozdělení byla hlavním městem Východořímského impéria či později nazývané Byzantské říše a po dobytí Turky hlavním městem Osmanské říše. V každém případě měla velkou historii a byla největším a nejbohatším městem středověku. Datum 29. květen 1453 je některými historiky vnímáno jako konec středověku. 

29.05.2017 08:09

V širším rozsahu než doposud bude od 1. června zajištěna lékařská pohotovostní služba v Prostějově, Přerově a ve Šternberku. Pomoc bude zabezpečena jak pro dospělé, tak pro děti a dorost.

28.05.2017 07:47

Dne 28. května 1310 princezna Eliška Přemyslovna uprchla v přestrojení za stařenu z Pražského hradu. Eliška, dcera krále Václava II. a Guty Habsburské, byla vychovávána ve svatojiřském kláštěře. Po roce 1306 se z ní, jako jediné Přemyslovny ve věku pro sňatek, stal důležitý aktér mocenských bojů. Jindřich Korutanský ji dal dokonce uvěznit, protože odmítla jím navrženého manžela. Nakonec byla provdána za Jana Lucemburského a českou královnou byla jako poslední Přemyslovec.

Další články:

 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce