Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

Názory

Stalo se 23. listopadu
Dnes 07:43

Dne 23. listopadu 1889 byl v americkém San Franciscu nainstalován první jukebox na světě. Jukebox je automatický stroj na přehrávání hudby, dnes už převážně využívající systém MP3 ve spojení s počítačem. Existuje několik podob samotného jukeboxu, k nejznámějším patří tzv. klasické, které mají okolo 150 cm na výšku a 60 cm na šířku. Trendem poslední doby je i nástěnný, který se hodí do menších prostor. Díky moderní technice a počítačům, které nahradily CDdisky, pojme takovýto jukebox přes 30 000 písniček a zhruba 4 000 interpretů, průměrná velikost disků v jukeboxech je 200 - 400 GB. Tento obsah je více či méně stejný ve všech jukeboxech, vzhledem ke stejnému zdroji odkud data pochází, to shromažďuje speciální club vlastníků CD pod dohledem sdružení OSA a Intergram. Pojem jukebox se používá také pro software poskytující přehrávání sbírky elektronických písniček. Může se jednat o desktopovou aplikaci zpřístupňující multimédia uložená na daném počítači, nebo webovou stránku, která přehrává soubory zveřejněné na internetu.

Dnes 07:42

Dvě desítky bodů obsahuje program jednání Zastupitelstva Olomouckého kraje, které se uskuteční již dnes, 23. listopadu. Kromě formalit budou předmětem hlasování i tak důležité body, jako je například vybudování oddělení hospicové péče v Prostějově. Hejtmanství do ní chce investovat více než třináct miliónů korun.

22.11.2017 07:49

Dne 22. listopadu 1905 došlo k uzavření česko-německé dohody (tzv. moravský pakt). Moravské vyrovnání (též moravský pakt) je souhrnný název pro čtyři zemské zákony přijaté roku 1905 na Moravě, jejichž účelem mělo být vytvoření rovnoprávného postavení moravských Čechů a Němců v zemi a vyřešit národnostní rozpory mezi oběma národy. Moravské vyrovnání představovalo kompromisní rozdělení země podle národnostního klíče. Češi představovali počátkem století 71%, Němci 28% obyvatel. Vyrovnání zajistilo Čechům většinu na sněmu, která odpovídala jejich převaze v obyvatelích, Němcům pak slušné zastoupení navzdory tomu, že od počátku století ve volbách ztráceli na úkor Čechů. Kvůli tomuto oslabování a skutečnosti, že Němci na Moravě neobývali jednolité území, dali přednost výměně dosavadního vedoucího postavení, které by v budoucnu zákonitě padlo, za záruky ochrany své menšiny. Německá i česká strana byly ochotny ke kompromisům, čímž se Morava odlišila od Čech, kde mezi českou a německou stranou vládly nesmiřitelné rozpory nevyřešené do zániku monarchie. Moravské vyrovnání se stalo vzorem i pro další země Rakouska-Uherska, zejména Bukovinu, kde bylo obdobné vyrovnání přijato roku 1910, po příkladu Moravy pak byla zavedena všeobecná kurie pro volby do zemského sněmu v Korutansku a Štýrsku.

22.11.2017 07:47

Při nedávném jednání radních padlo rozhodnutí zpoplatnit užívání autobusové stanice v Prostějově. Za jeden spoj bude město od dopravců inkasovat 28 korun.

21.11.2017 07:30

Dne 21. listopadu 1344 položil Jan Lucemburský základní kámen ke gotické novostavbě katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha je nejvýznamnější český římskokatolický kostel a dominanta Pražského hradu. Jižní věž katedrály je s výškou 96,6 m třetí nejvyšší kostelní věží v Česku. Již od desátého století je svatovítský kostel sídelním kostelem biskupa pražské diecéze, roku 1344 povýšené na arcidiecézi. Při této příležitosti byla zahájena stavba trojlodní gotické katedrály se třemi věžemi, přerušená však husitskými válkami. Přes snahy o dostavbu a dílčí doplňky došlo k dostavbě západní části s lodí a dvouvěžovým průčelím až po pěti stech letech. Hlavním architektem byl Matyáš z Arrasu, kterému už bylo 55 let. Stavbu zahájil východním kněžištěm, aby se co nejdřív mohly sloužit mše. Roku 1352, ve svých dvaašedesáti letech, Matyáš z Arrasu zemřel. Od roku 1356 převzal vedení stavby Petr Parléř, narozený ve Švábském Gmündu. Parléř pocházel z významného stavitelského rodu. V katedrále sv. Víta použil tehdy neobvyklou síťovou žebrovou klenbu tzv. Parléřovského typu, jež je vlastně klenbou valenou s výřezy na okna s krásným zdobením, tehdy ještě nosných žeber. 

21.11.2017 07:28

Vánoční stromečky, které ozdobí výrobky dětí z mateřských a základních škol se už chystají. Řady stromečků, které již tradičně lemují střed města, letos opět dokreslí sváteční atmosféru Vánoc.

20.11.2017 07:49

Dne 20. listopadu 1873 vzniklo město Budapešť. Budapešťje hlavní město Maďarska, hospodářské, dopravní a kulturní centrum země, 9. největší město Evropské unie. Je také správním centrem Pešťské župy. Velkoměsto vzniklo roku sloučením tří do té doby samostatných částí (Budína, Starého Budína a Pešti) a rozkládá se na obou březích řeky Dunaj. Na ploše o rozloze 525 km² zde žije 1,74 milionu obyvatel. Budovy podél břehů Dunaje, Budínský hrad a Andrássyho třída jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. 

Další články:

 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce