Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

Názory

Stalo se 30. listopadu
30.11.2017 08:31

Dne 30. listopadu 1874 se narodil Sir Winston Churchill, britský politik a premiér Spojeného království. Sir Winston Leonard Spencer-Churchill byl britský politik, premiér Spojeného království v letech 1940–1945 a 1951–1955. Také spisovatel (dostal Nobelovu cenu za literaturu1953), historik, žurnalista, voják a zákonodárce. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších státníků 20. století. Churchillovo celé jméno znělo Winston Leonardo Spencer-Churchill, ale po vzoru svého otce lorda Randolph Churchilla ve veřejném životě užíval jen příjmení Churchill. Jeho knihy vycházejí pod jménem Winston S. Churchill nebo Winston Spencer Churchill, protože pod jménem Winston Churchill publikoval již jiný autor.

30.11.2017 08:25

Během tří dnů na přechodech pro chodce došlo k trojici střetů chodců s automobily. To je alarmující! Policisté proto apelují na opatrnost a přidávají základní rady týkající se provozu na těchto místech (zdroj: www.ibesip.cz):

29.11.2017 07:33

Dne 29. listopadu 1877 představil Thomas Alva Edison poprvé svůj fonograf na veřejnosti. Thomas Alva Edison se narodil 11. února 1847 a byl to americký vynálezce a podnikatel. Na jeho jméno je vedeno 2 332 patentů, další tisíce jich registrovaly jeho firmy. Mezi nejznámější Edisonovy vynálezy patří fonograf (předchůdce gramofonu) a mylně je k nim počítána i žárovka, kterou ovšem pouze zdokonalil a nechal si patentovat. Edison je také zakladatelem dodnes vydávaného prestižního časopisu Science. V roce 1886 se přestěhoval do menšího města West Orange ve státě New Jersey na východním pobřeží USA. Zde vybudoval Glenmont – rozsáhlý areál výzkumných pracovišť, jehož celková rozloha činí 5,5 hektaru. Ten je dnes spravován jako národní památka Edison National Historical Site. Hlásil se ke křesťanskému vyznání, vynikal svojí podnikavostí, pracovitostí a cílevědomostí. Byl dvakrát ženatý, z každého manželství měl tři děti. Společně se svojí druhou manželkou je pochován v Glenmontu ve West Orange, v místech, kde strávil podstatnou část svého života. V den jeho pohřbu 21. října 1931 byly na Edisonovu počest v USA zhasnuty všechny žárovky.

29.11.2017 07:32

Statutární město Prostějov i v letošním roce poskytuje občanům s trvalým pobytem v Prostějově příspěvek na kastraci koček. Lidé si mohou o příspěvek zažádat na Odboru životního prostředí magistrátu města Prostějova.

28.11.2017 07:43

Dne 28. listopadu 1695 byl v Plzni popraven Jan Sladký Kozina, vůdce rebelů při Chodském povstání. Jan Sladký Kozina se narodil 10. září 1652 v Újezdu u Domažlic a symbolizuje odpor českého lidu proti německému útlaku v tzv. době temna po bitvě na Bílé hoře. Jméno dostal podle statku Kozinec, kde bydlel. Podle pověsti si došel pro svého protivníka Wolfa Maxmiliána Lammingera, svobodného pána z Albenreuthu (řečeného Lomikar), přesně do roka a do dne po své popravě, jak v Plzni předtím předpověděl (předpověď, "Boží súd" a smrt Lomikara tak, jak ji líčí i Jirásek ve svém románu "Psohlavci" souhlasí přesně s historickými daty). V areálu Plzeňského pivovaru Prazdroj je pamětní deskou označeno místo poblíž hlavní brány, kde Jan Sladký těsně před svou popravou oběšením odpočíval. Na jeho paměť byl pojmenován jeden ze střeleckých pluků Masarykových legionářů na Rusi v roce 1917. 

28.11.2017 07:40

V pondělí dopoledne dorazil do Prostějova krásný smrk a na své tradiční místo na náměstí T. G. Masaryka byl bez potíží usazen.

27.11.2017 07:15

Dne 27. listopadu 1895 podepsal Alfred Nobel svou poslední závěť a odkázal 31 milionů tehdejších švédských korun na fond každoročního oceňování vědeckých a jiných zásluh. Alfred Bernhard Nobel byl švédský chemik, vynálezce dynamitu. Na základě jeho závěti jsou každoročně udělovány Nobelovy ceny. Na jeho počest po něm byl pojmenován chemický prvek nobelium. Alfred Nobel ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. Tato cena (resp. finanční odměna k ní) je vyplácena pouze z peněz ze závěti, kterou spravuje švédská Akademie věd. Ceny jsou vypláceny z úroků. Nobelova cena byla poprvé udělena v roce 1901, roku 1968 bylo přidáno i ocenění za ekonomii. Dnes je Nobelova cena obecně považována za nejvyšší ocenění, jakého může umělec, vědec nebo státník dosáhnout.

Další články:

 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce