Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

Názory

Stalo se 31. října
31.10.2017 06:33

Dne 31. října 1892 vydal Arthur Conan Doyle knihu Dobrodružství Sherlocka Holmese. Sherlock Holmes je literární postava soukromého detektiva z povídek a románů sira Arthura Conana Doyla, jehož případy se odehrávají v období od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století. Celé dílo obsahuje čtyři romány a 56 povídek, které byly uveřejňovány v letech 1887 až 1927. Postavy z románů později ožily ještě mnohokrát v dílech jiných autorů na papíře, filmovém plátně, v rozhlase, v televizi i na počítačových monitorech (české holmesovské pastiše napsal například Rudolf Čechura). Sherlock Holmes má stále mnoho fanoušků, tzv. holmesologů, po celém světě.

31.10.2017 06:30

Lepší a profesionálnější podporu bude od 1. listopadu poskytovat svým pacientům Nemocnice Prostějov a to díky nově otevřenému call centru. Úkolem nového zákaznického centra bude nabízet pacientům služby a informace týkající se možností vyšetření v nemocnicích, objednat pacienty do ambulancí podle jejich časových možností a ideálně spojit všechna vyšetření v jeden den či v navazujících časových intervalech.

30.10.2017 06:27

Dne 30. října 1340 porazili v bitvě na řece Salado králové Kastilie a Portugalska vládce Granady a jeho maurské spojence. Bitva na Río Salado byla poslední velkou bitvou reconquisty na Pyrenejském poloostrově. Odehrála se na řece Salado 30. října 1340 mezi spojenými silami Kastilie a Portugalska na straně jedné a emírátu Granada a Marínovců na straně druhé. Drtivé vítězství křesťanů zmařilo snahy Marínovců na obnovu almohadského panství na Pyrenejském poloostrově a předznamenalo pád Granady do rukou Kastilie a Aragonu v roce 1492. 

30.10.2017 06:25

V sobotu odpoledne jmenoval prezident republiky Miloš Zeman u příležitosti 99. výročí vzniku samostatného Československa do hodností generálů pět příslušníků Armády České republiky a jednoho povýšil do vyšší generálské hodnosti. Je mezi nimi i Pavel Kolář z Prostějova.

29.10.2017 07:48

Dne 29. října 1787 se v Praze v Nosticově divadle uskutečnila světová premiéra opery Don Giovanni. Don Giovanni, plným názvem Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni, je dvouaktová dramatická opera Wolfganga Amadea Mozarta na libreto Lorenza da Ponte. Světová premiér se konala za účasti skladatele. Námětem je život a smrt svůdníka, známého v literatuře také jako Don Juan. Bývá nazývána „operou oper“, čímž se naznačuje, že jde o jednu z vůbec nejlepších oper, které kdy byly složeny. Objednávku na operu Don Giovanni dostal Mozart během svého pražského pobytu v lednu 1787. Byl zde svědkem velkého úspěchu své předchozí opery Figarova svatba, která ve Vídni naopak propadla. Na opeře Mozart pracoval během následujících měsíců, ale dokončoval ji až po příjezdu do Prahy 4. října 1787. V Praze Mozart navštěvoval také manžele Duškovy, skladatele Františka Xavera Duška a jeho manželku, pěvkyni Josefínu Duškovou, kteří bydleli v Bertramce na Smíchově, který tehdy ještě nepatřil mezi pražská města.

29.10.2017 07:43

Pondělí

Po vystěhování posledního nájemce z bývalého OD Dona to vypadalo, že se splní černé předpovědí a bývalá fabrika firmy Nehera půjde k zemi. Majitelé objektu totiž už několik let vlastní neomezený demoliční dekret. Jenže se zdá, že se do Dony vrátí život. Jako první na to upozornili prostějovští strážníci. Ti v minulých dnech pokutovali chlapíka, který na dvoře objektu pálil kartony a plasty. „Strážníci v prostorách objektu kontaktovali devětačtyřicetiletého cizince. Ten údajně uklízel prodejnu a přiznal se ke spálení hromady kartonů na dvoře areálu. Dle zápachu a barvy kouře docházelo i k pálení plastů," potvrdila informaci strážník Tereza Greplová s tím, že na místě zasahovali i hasiči. Následně se na výkladech prodejny objevily tmavé igelity, ani ony ale neskryjí stavební ruch uvnitř. Nových nátěrů se dočkala i vstupní část z Jihoslovanské ulice. Objekt podle katastru stále patří brněnské firmě O.H.Y., s.r.o. Její jednatelé jsou ale pro média dlouhodobě nedostupní, stejně jako jsou mlčenliví ti, kdo prodejnu opravují. Musíme se tedy nechat překvapit, co v budově v centru města bude.

28.10.2017 08:17

Dne 28. října 1918 byl v Praze vyhlášen samostatný československý stát. Jeho hranice byly vymezeny mírovými smlouvami a z nich vycházejícími rozhodnutími v rámci versailleského mírového systému. Toho dne zahájila v Ženevě delegace Národního výboru vedená Karlem Kramářem jednání s představitelem protirakouského zahraničního odboje Edvardem Benešem o vytvoření a podobě samostatného československého státu. Mimo jiné dospěli k dohodě, že nový stát bude republikou (byla uvažována i monarchie), prezidentem se stane Masaryk, Kramář bude předsedou vlády. Téhož dne kolem 9. hodiny ranní se vydali Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru převzít Obilní ústav v Praze, aby zabránili odvozu obilí na frontu, a nechali zaměstnance ústavu přísahat věrnost nově vznikajícímu státu. Poté se rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem. Podmínky obsahovaly i uznání autonomie národů Rakousko-Uherska, které si lid vyložil jako uznání nezávislosti. Tato zpráva se stala impulsem k živelným demonstracím, při nichž lid jásal v ulicích a ničil symboly Rakousko-Uherska. Na Václavském náměstí u pomníku svatého Václava promluvil k davům kněz Isidor Zahradník a vyhlásil samostatný Československý stát. Večer 28. října vydal Národní výbor první zákon, zákon o zřízení samostatného státu československého, a poté bylo ještě zveřejněno provolání Národního výboru „Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem ...“. Pod oběma dokumenty byli podepsáni Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup - později zvaní "Muži 28. října". Tentýž den byli do Národního výboru přibráni čtyři zástupci, zástupci Němců a Maďarů nebyli přizváni.

Další články:

 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce