Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

Názory

Co se stalo v uplynulém týdnu
23.04.2017 13:36

Pondělí

Dodávka a instalace svislého dopravního značení za 14 257 tisíc korun a opravy městského mobiliáře - odpadkových košů za 70 017 korun. To jsou finance, které se připisují na vrub „tvůrčím“ aktivitám vandalů a dopravním nehodám. „Konkrétně jde o plnění pojistných událostí, při kterých došlo k poškození majetku města. Šlo o opravu poškozeného dopravního značení v ulici Sladkovského, tady bylo plnění 6.336 korun, dále o opravu dopravního značení při dopravní nehodě v Dolní ulici ,a to v hodnotě 7.921 korun. Za jako naprosto zbytečný výdaj ovšem považujeme to, co zbylo po silvestrovských vandalech. Poškodili odpadkové koše za 70 017 korun,“ vyjmenovalo vedení města. Jak dále představitelé města uvedli, tyto peníze budou použity v tomto roce na případné další opravy odpadkových košů a dopravního značení.

reklama
banner

23.04.2017 08:39

Dne 23. dubna 1955 Otto Wichterle vynalezl kontaktní čočky, k jejichž výrobě použil stavebnici Merkur. Tento prostějovský rodák byl světově proslulý vědec a vynálezce pracující zejména v oblasti makromolekulární organické chemie, mezi jejíž zakladatele patřil. Kromě kontaktních čoček se proslavil i vynálezem umělého polyamidového vlákna – silonu.

22.04.2017 08:47

Dne 22. dubna 1467 král Jiří z Poděbrad započal válečné operace namířené proti Zelenohorské jednotě. Pocházel ze šlechtického rodu pánů z Kunštátu a stranil neradikálním kališníkům.Údajně se jako čtrnáctiletý zůčastnil bitvy u Lipan.

21.04.2017 07:27

V tento den roku 1783 bylo v Praze otevřeno Nosticovo divadlo. Dal je postavit osvícený vlastenec hrabě František Antonín Nostic-Rieneck. Stavba jedné z prvních klasicistních budov pro veřejnost v Praze trvala dva roky. Později bylo divadlo přejmenováno na Stavovské.

20.04.2017 08:11

V tento den roku 1902 manželé Pierre a Marie Curie extrahovali chlorid radia. Marie v roce 1891 složila jako první žena v historii přijímací zkoušky na fakultu fyziky a chemie pařížské Sorbonny. V roce 1893 získala licenciát a začala pracovat jako laborantka v průmyslové laboratoři Lippmanových závodů. V roce 1894 poznala svého budoucího manžela Pierra Curie. Po jeho doktorátu se v roce 1895 vzali. V roce 1903 jako první žena v historii získala titul doktora fyziky a ve stejném roce jí byla udělena Nobelova cena za fyziku. 

17.04.2017 07:29

V tento den v roce 1521 byl exkomunikován Martin Luther, německý teolog, kazatel a reformátor, zakladatel protestantismu, autor řady duchovních, politických, pedagogických spisů, církevních písní a překladů. Jeho nejvýznamnějším dílem je překlad Bible do němčiny.

16.04.2017 07:32

V roce 1909 byla v Římě papežem Piem X. blahostavena Jana z Arku. Byla to francouzská hrdinka, která stanula čele francouzských vojsk za stoleté války v boji proti Angličanům a posléze byla upálena za kacířství. Později byla po ospravedlnění prohlášena mučednicí, blahořečena a roku 1920 prohlášena za svatou. Je spolupatronkou Francie.  

15.04.2017 07:30

Dne 15. dubna 1818 bylo v Praze založeno Márodní muzeum. U jeho zrodu stáli zástupci tehdejší české akademické veřejnosti a především šlechty, přičemž faktickým zakladatelem byl hrabě Kašpar Maria ze Šternberka, paleontolog světového významu, jenž muzeu věnoval své rozsáhlé sbírky, které se staly základem sbírek Národního muzea. 

Další články:

 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

I prostému kopáči je jasné, že se někde stala chyba

Není to tak dlouho, co jsem tu četla příspěvek o rozkopaných ulicích v našem městě. Chtěla bych se k pisateli připojit. I já jsem se pozastavovala nad tím, že se rozkopaly ulice města ve velkém, to není jen ojedinělá akce, rozkopaná je půlka Prostějova.

zobrazit všechny
Řádková inzerce